به گزارش الف سایت “دیلی بیست” (Daily Beast)، بدون اشاره به اینکه این ایران است که خواستار بازگشت ترامپ به برجام است، نوشته است پیش شرط ترامپ برای اعطای این خط اعتباری آن است که ایران به تعهدات برجامی خود در دوران باراک اوباما، بازگردد.

این سایت خبری تصریح کرده است که چهار منبع مطلع از مذاکرات ترامپ با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تاکید کرده اند ترامپ در هفته های اخیر برای بررسی طرح ماکرون تمایل نشان داده است. دو نفر از این منابع گفته اند که مقامات وزارت خارجه آمریکا از جمله مایک پومپئو – وزیر خارجه – نیز برای بررسی پیشنهاد فرانسه تمایل نشان داده اند. بر اساس این طرح، دولت پاریس به میزانی موثر تحریم هایی را که دولت ترامپ بیش از یک سال پیش علیه تهران اعمال کرد، کاهش خواهد داد.

براساس این طرح که فرانسه مطرح کرده است، ایران بابت اختلال در فروش نفت که ناشی از تحریم ها بوده، غرامت دریافت خواهد کرد. بخش اعظم درآمدهای نفتی ایران در حساب های بانکی سراسر جهان بلوکه شده است. خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به ازای فروش نفت ایران تضمین خواهد شد. ایران نیز به ازای هزینه های نقدی، به تعهدات خود براساس برجام که در سال 2015 با قدرت های جهانی امضا کرد، بازخواهد گشت.

به نوشته این سایت تهران همچنین از  آنچه  «تهدید امنیت خلیج فارس و اختلال در کشتیرانی» خوانده شده دست خواهد کشید و به نشست های منطقه ای خاورمیانه در آینده، متعهد خواهد شد. دیلی بیست توضیح بیشتری درباره منظورش از این نشست های منطقه ای نداده است.

به نوشته دیلی بیست، ترامپ در ملاعام با کمک به ایران مخالفت می کند اما وی حداقل به تمایل خود برای بررسی طرح ماکرون اشاره کرده است. هدف از این طرح کمک به ایرانی هاست تا به میز مذاکرات بازگشته و توافق هسته ای را که ترامپ و جان بولتون – مشاور برکنار شده امنیت ملی اش – برای نابودی آن سخت تلاش کردند، احیا کنند.

منابع متعددی به دیلی بیست گفته اند مقامات خارجی انتظار دارند که ترامپ یا موافقت می کند تا درباره طرح فرانسه همکاری کند، یا اینکه برخی تحریم های تهران را کاهش دهد. این در حالی است که ترامپ برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر اعلام آمادگی کرده است.

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است، در شرایطی که تحریم های آمریکا ادامه دارد، هیچ گونه مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.

دیلی بیست می افزاید که سخنگوی وزارت خارجه، کاخ سفید و وزارت خزانه داری آمریکا در این باره خبر این سایت اظهار نظر نکرده اند اما یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکااین سایت خبری  را به سخنان روز چهارشنبه ترامپ ارجاع داده است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *